Media

Další akce

pá 24.03. / Znojmo
Go Go Klub
/ Elektrický koncert Našrot + Namrous Conspirace + Aralyon + Genotype.

Článek o Našrot v magazínu "ROCK REPORT" 45/1995

JSME TOTÁLNÍ IGNORANTI A NA VŠECHNO SEREM

Z dnes již kultovní HCkapely Našrot vyrostla během jejího působení uznávaná parta české tvrděrockové moderny. Jedna z nejdivočejších českých smeček, vycházející ve svých začátcích z hospodské lyriky a vyznačující se nesmírně tvrdou a agresivní hudbou, poprvé zvěčněnou na sampleru "Punk "n" Oi-Rebélie" (1990) a debutním albu "Destructive Tour" (1991), vytvořila druhým výplodem "Brain Investigator" (1994) novou tvář svého soundu, tíhnoucímu k pestrému hardcoru, rapu a funky. Ne nadarmo jsem nejen já, ale i kolegové ze Sparku vyhodnotili ve svých redaktorských žebříčcích "Brain Investigator" českým albem roku 1994. V současnosti Našrot pilně makají na třetím LP, slibujícím pokračování v zaběhnutém stylu, a proto jsem se spojil s leadrem kapely, zpěvákem Hrabošem, který na počátku roku 1988 stál u zrodu kapely.

Hraboši, co je nového u Našrot?

Novýho snad jen to, že jsme natočili v únoru takový promodemo se čtyřma písničkama. Ale neni to určený k prodeji, pouze jsme to natočili jako nabídku firmám a rádiím. Jo, a už pět měsíců nezkoušíme, protože nemáme kde

V dubnu a květnu vyrážíte na turné s brněnskou kapelou Pink Chubby Cigar, kterou má pod palcem tamější agentura OKO. Je to tak?

Abych se přiznal, o těchto věcech ví víc basák Martha, kterej s tou agenturou spolupracuje. S kapelou se díky nezkoušení vidím pouze na koncertech. K tomu turné - jedná se tuším o dvanáct koncertů v různých klubech.

Zavítáte v rámci turné také do zahraničí?

Asi ne, ale máme kontakty na kluby v Německu, Rakousku a Švýcarsku, kde jsme už hráli.

Na svém kontě máte dvě alba, která jsou stylově zcela odlišná. Bude i příští deska představovat opět změnu?

Příští album bude pochopitelně opět tvrdý a doufám, že se nám to tam v tom studiu podaří narvat, ovšem proti Brain Investigator bude o něco sevřenější a ucelenější. Bude to zas ten crossover, či jak se tomu říká. Album se zřejmě bude jmenovat Cornered Animal.

Jak to vůbec vypadá s tím novým albem?

Máme hotovejch osm věcí plus jednu coververzi. Doděláme asi tak dvě věci a bude hotovo. Chceme aby tahle deska nebyla tak dlouhá jako ta poslední. Zatím ale nevíme, kdo nám ji vydá.

Podle mě je LP Brain Investigator nejtypičtější český hardcore v moderním trendu. Je to fakt skvělá deska a tak mi nic nebránilo v tom, abych ji ověnčil tuzemským albem roku 1994. Co vás přivedlo k takové razantní změně v soundu?

Za prvý, Brain Investigator oficiálně vyšel 31.12.1993, jenomže ze známých důvodů CD vyšlo až v lednu. Takže pro puntíčkářské sběratele a kronikáře: tato pocta by nám vůbec neměla patřit, protože album je z roku 1993. Jinak to, že jsme ho vydali u Popronu, nebylo dáno nějakou potřebou komerčních úspěchů, nakonec to by jsme asi hráli poněkud jinou hudbu, ale naší leností. Byli jsme rádi, že to Popron vzal a my se nemuseli o nic starat. Navíc díky jejich promotion se ta deska dostala a dostane - ještě se prodává - k většímu okruhu posluchačů. A to si piš, že kdyby byla zpívaná česky, prodá se jí daleko víc. Prostě jsme to tak chtěli.

Crossoverové kapely vašeho typu jsou často kritizovány za nepůvodnost a plagiátorství. Co když vás to taky potká?

Podívej, blues je dvanáctka a hraje se desítky let a pořád stejně. Ještě nikdy jsem neslyšel, že by někdo někoho obvinil z plagiátorství blues. O.K., namítneš, že u blues jde o pocit. Souhlasím, ale ta samá situace je s rock"n"rollem, hard rockem, punkem, elektronikou, se vším. Vždycky jde o pocit. Je úplně jedno jak k sobě poskládáš akordy a jestli se něčemu podobaj nebo ne. Protože každej, kdo poslouchá muziku a dělá ji, je ovlivněnej. Někde existuje nějakej prazáklad (o jehož původu se můžou vést spory), a z něj se vychází. V budoucnu se možná crossover bude hrát jako klasickej rockovej styl a noví a noví muzikanti z něj budou vycházet a nikoho v tý době nenapadne, že tyhle kapely byly v minulosti braný jako nějáký profláklý plagiátoři.

Soudě dle coververze Break On Through máte rádi Doors. Počítáte na příští desku i s dalšími převzatými songy?

Máme rádi mnoho kapel a mnoho druhů muziky. Jak již řečeno, na další desce by se měla taky jedna coververze objevit. V budoucnu počítáme s tím, že až nám dojdou nápady, naše alba budou tvořena samými coververzemi našich vlastních písní.

Váš styl hardcoru mi zavání americkou HCscénou. Co si takhle s nějakou kapelou zahrát?

Měli jsme hrát v Praze loni s Bad Brains a tehdy to byl obrovskej průser, protože klukům v Havlíčkově Brodě chcíplo auto a nový se na poslední chvíli nesehnalo. Možná, že si v budoucnu s někým brnknem ale řekl bych, že Deset patnáctka s námi už asi moc nepočítá.

Jak jste spokojeni s Popronem a jeho promotion?

Musím se přiznat, že i když náš styl muziky je vlastně okrajová záležitost, snažili se, co mohli. Občas s námi asi nebyla lehká práce, poněvadž jsme totální ignoranti a na všechno serem, ale oni byli trpělivý.

Takže smlouvu jste měli jen na jednu desku?

Jo, smlouva byla na jedno album a v případě vysoké prodejnosti, což u kapel tohoto typu moc nehrozí, ještě na další.

Kolik se prodalo obou titulů?

Destructive Tour se prodalo asi k deseti tisícům, to byl takovej boom v tý době, a Brain Investigator je zatím mezi třemi a čtyřmi tisíci.

Řekl bys o svých textech, že je to klasická HC lyrika?

Nevím, co je to klasická HC lyrika. Jestli tím máš na mysli, že autor píše o tom, "co vidí kolem sebe", tak ji asi píšu. Tzn. méně metafyziky a více reality, i když mě osobně to v poslední době dost splývá.

Marthu jsem tipoval basákem roku 1994. Myslíš, že zaslouženě?

Ne. On je určitě na basu špička, ale jeho lenost někdy hraničí s naprostou apatií. Toho člověka jsem nikdy neviděl na to prkno cvičit. Hraje na ní jenom na koncertech a to ještě jenom když se mu chce, anebo když je vůbec schopen hrát.

Zpíváte anglicky, ale název kapely máte český. Neuvažujete třeba o poangličtění na Nashrot?

Není důvodu. Našrot je bezvadnej název.

Měl bys na závěr pro naš čtenáře nějaký vzkaz?

Samozřejmě. Poslouchejte Našrot, kupujte desky Našrot a když je náhodou uvidíte někde spát zlitý jak svině, tiše je obejděte a nerušte je. Jsou to taky jenom lidi.

© 2023 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.