Našrot
...jedna z nejdivočejších českých HC-crossoverových part, před revolucí téměř kultovní soubor všech ochmelků, grázlů a jiných pochybných existencí. Na jejich koncerty chodili svorně a pospolu máničky, punkeři i skini a nebylo mezi nimi žádných bouří.
NAŠROT stylově vycházeli z Dead Kennedy´s a The Who a výsledkem pak bylo typicky české pojetí hard core - velmi rychlé a krátké palby s hospodskou tématikou. Hospoda a chlast kapelu doprovázely stále a důsledně, takže mnoho koncertů skupina neodehrála díky častým alkoholovým indispozicím. V samotném roce vzniku byla kapela dokonce známa více svými opileckými excesy než hudbou. V této souvislosti se vždy hovořilo o našroťáckém soundu jako o "pub core".
Soubor byl založen v březnu 1988 v hotelu Černý orel v Havlíčkově Brodě a u jeho zrodu stáli básník, zpěvák a kytarista Hraboš, basák Martha a měsíc po založení se k nim připojil bubeník Jouza. Všichni tři byli již ostřílenými borci, kteří působili po celá 80. léta v místních undergroundových seskupeních (Maama, Křečový Žíly, Gumovej Knedlík).
V září ´89 natočil NAŠROT za tři hodiny svoje první demo "Totálně našrot" vyznačující se nesmírně rychlou a agresivní hudbou. Po technické stránce je však demo prachmizerné. V té době také borci zazářili na Punkedenu ´89, festivalu asi 15-ti punk a HC kapel. Na počátku roku 1990 skupina natáčí tři písně na špatný monitorský sampler "Punk´n´oi - Rebélie!", přičemž ze všech zastoupených kapel se kritice její hudba zdá nejméně stravitelná. V téže době hudebníci souboru vytvoří i svoji koncertní bokovku - pub rockovou skupinu JERRY & THE ALLIGATORS s Jerrym na foukací harmoniku. Tento band, hrající ve stylu DR. FEELGOOD, vystoupí během roku asi jen čtyřikrát a pozvolna zanikne.
V březnu ´91 vyprodukovala kapela NAŠROT u labelu Monitor svoje první album "Destructive Tour". Deska není příliš šťastně smíchaná, ale obsahuje velmi syrovou hudbu. Album není příliš šťastně smíchané, ale je to velmi syrová hudba s nadhledem v textech, u skupin tohoto druhu výjimečným. Nicméně koncertní atmosféru a energii se na desku podařilo dostat jen zčásti. Alespoň, že koncert NAŠROTu z téhož roku v pražském Rock Café, na kterém se byli podívat i členové Exploited, byl na HC-akcích k dostání pod názvem Našrot - Live in Prague. V létě a na podzim se skupina prezentovala na koncertech v Rakousku a Švýcarsku, mimořádně úspěšných.
Od léta ´91 NAŠROT vytváří nový program, který hudebně tíhne k hard core, rapu a grunge (tehdy se tomu říkalo "crossover") a Hraboš se učí pracovat s anglickými texty. Na jaře ´92 kromě rakouského miniturné dochází v kapele k další alkoholové krizi a teprve příchod nového kytaristy Ceemeka dodává těžce zkoušenému bandu nových sil. Na konci roku je nový program dokončen. CD se mělo původně natáčet ve Švýcarsku, ale díky naprosté ignoranci a neschopnosti členů skupiny, která je známa svými organizačními zmatky, nakonec z natáčení sešlo.
Po sérii vynikajících koncertů (tisk označuje skupinu za jednu z nejlepších českých koncertních kapel) nakonec natočili druhé album, které dostalo název "Brain Investigator", v září 1993 během pěti dnů ve studiu Hostivař a na konci roku vychází u gramofirmy Popron. Deska je celá v angličtině a lze u ní vystopovat vliv nové americké scény (Faith No More, Mindfunk atd.), přičemž reminiscencí na 60.léta je zařazení cover verze od sk. Doors. Album bylo kritiky vysoko hodnoceno a ani prodej nebyl špatný, v televizi se pak objevil klip na píseň "21 Reasons Why White Men Can´t Sing Rap".
Během léta ´94 band pracuje na novém programu a na podzim vyjíždí k svému dosud nejlepšímu (protože dobře zorganizovanému) turné Mechanical Destruction (mj. i koncerty v Německu), aby v únoru ´95 natočil Promo Demo, ochutnávku 4 skladeb nového materiálu. Firma Popron je pro a tak je v létě 1995 natočeno album "Cornered Animal", které obsahuje velmi tvrdý, monolitický sound, přibližující NAŠROT do teritoria současného amerického hardcore (tak psala kritika). Album je opět skvěle hodnoceno, byla oceněna hlavně stylovost desky a coververze skladby J.Hendrixe byla leckde považována za coververzi roku. Nicméně nulová propagace ze strany Popronu nahrávku dokonale pohřbí a jelikož se NAŠROT opět zdecimuje špatně zorganizovaným turné, nálada v bandu je prachmizerná. A protože skupina navíc ztrácí v Havl.Brodě zkušebnu, tvorba nového programu je v nedohlednu. Kytarista Ceemek proto souběžně založí s hudebníky skupiny ĎETI hardcore band se saxofonem a asi ročním trváním, nazvaný S.H.I.T. Nicméně i přes osobní problémy (závislost některých členů na alkoholu a chemických látkách) našroťácká mašina postupuje stále dopředu. V té době mj. vznikl krátký dokument o Našrotu pro TV-pořad "60".
Vyvrcholením koncertních snah skupiny byla nakonec účast na festivalu "Jam 96", který se konal v létě v Praze. NAŠROT stáli na jednom pódiu s velkými hvězdami světového rocku, jakými jsou např. Ministry, Iggy Pop, Bad Religion, Dog Eat Dog či Frank Black a nevedli si vůbec špatně. A to se ještě díky byrokracii Interkoncertu nepodařilo skupině zahrát si společně s Pearl Jam na jejich listopadovém koncertu ve sportovní hale.
Natáčení nové desky se mělo konat v březnu ´97, ale jelikož se skupina díky nadměrné konzumaci alkoholu a chemie nebyla schopna sejít, nebyly skladby hotovy. Navíc dostala vyhazov od firmy Popron. Do června 1997 se však nakonec všechny ztráty podařilo dohnat a album "The Guide To The Wild Years" bylo natočeno opět ve studiu Hostivař. Zde do hry vstupuje podivný label Save, který sice na počátku roku ´98 desku vydá (v TV boduje klip na skladbu "Flashbacks"), ale bez jakékoli distribuce, takže cédéčka a kazety se přes půl roku válí ve skladu firmy B&M. Nakonec celý náklad skupuje nezávislá firma Black Point a takřka rok od natočení konečně dodává na trh. Kritiky na album jsou opět výborné - skupina využívá celou škálu HC-crossoverových prvků a nebojí se po deseti letech hluku v některých skladbách i zjemnit zvuk. Jako tradiční reminiscenci na 60.léta volí coververzi od skupiny Beatles. V té době také vzniká internetová stránka kapely (http://members.tripod.com/~nasrot).
Na konci roku NAŠROT oslaví 10 let své existence v známém pražském klubu Roxy a v prosinci natočí v Hostivaři Hraboš s pomocí celého NAŠROTu svůj singl nazvaný "Pop Promo Demo". Na začátku ´99 je kapela na tři měsíce ochuzena o bubeníka Jouzu, který je na cestách po Indii a natáčí proto se zaskočivším bubeníkem Žurnalistou J. druhý Hrabošův singl "Rock´n´roll Promo Demo". Během roku vznikají velmi pomalu další skladby do připravovaného programu, který se zdá být stylově zřejmě nejrozmanitějším útvarem v celé historii kapely. Prakticky celé jaro 2000 kapela koncertuje jen sporadicky (do kapely je přijat jako stálý host hráč na bubínky Dréza), aby v červenci natočila desku "The Mirror & The Mask", která je hudební koláží od klasického "newyorského" HC typu Biohazard, přes vlivy funku a acid jazzu až k dotekům a esencím arabské hudby. Jestliže si tedy skupina předchozí deskou pootevřela dvířka i do jiných stylů, touto deskou do nich vstoupila. Jako coververzi skupina zvolila skladbu od britských The Who.
Následuje sada koncertů s materiálem z alba, obecně úspěšných, nicméně vzhledem k nedostatku času členů nevznikají (až na jednu výjimku) žádné nové skladby. A samotné album snad díky neobvyklému našroťáckému materiálu a nulové propagaci není ani příliš obchodně úspěšné, přestože je některými kritikou hodnoceno jako nejlepší v historii kapely. Na konci roku 2001 se soubor aspoň objeví v live TV- pořadu Letadlo, kde zahraje tři písně z vydané desky, a label Black Point zařadí jednu písničku NAŠROTU na svůj tradiční sampler "The Czech Alternative Music & Parallel Pop". Hudba Našrotu zazní i ve filmové povídce režiséra Petra Zelenky "Powers".
Od listopadu 2001 pak Hraboš zpívá na tanečních party v chill-outovém společenství MARADONA JAZZ, které se zabývá čistě improvizovanou muzikou (většinou latina a lounge music), a jež je tvořeno bývalými i současnými členy skupin PLEXIS, MICHAEL´s UNCLE, KAMIL JASMÍN BAND a samozřejmě NAŠROT.
Nedostatek času na zkoušení a hudební i osobní rozpory vedou k stále napjatější atmosféře v NAŠROTu. Koncertní aktivity kapely se nakonec zastaví v létě 2002 s tím, že je potřeba napsat nový repertoár. Pracuje se na něm od podzimu téhož roku a situace v bandu se uklidňuje. O rok později jsou skladby hotovy. Album, nazvané "Psychorama" a natočené na přelomu září a října 2003, hodně vychází ze soundu předchozí desky a pokud bychom ho chtěli zařadit do nějaké škatule, asi by se jednalo o jakési "hardcore-ethno". Opět tu zní tvrdé kytary a šamanské bubínky, mohutné klávesy i smyčce, HC-metalové riffy, orientální ornamenty. Oproti "mirroru" není "Psychorama" sice tak tvrdá zato je mnohem ponurejší. Jako tradiční coververzi ze šedesátých let NAŠROT zvolil coververzi od skupiny LED ZEPPELIN. Deska se pak objeví na trhu pod hlavičkou labelu Black Point v prosinci 2003.
O dva roky později soubor přispěl jednou písní na CD-soundtrack k filmu "Příběhy obyčejného šílenství" režiséra Petra Zelenky. V roce 2008 NAŠROT konečně vydává další řadové album s názvem "Rag(e)time". To je spíše tradičnější deskou - skupina se rozhodla, že jako dárek ke svým dvacetinám by mělo být i dárkem pro fanoušky a tak obsahuje vlastně všechno to, co se kdy fanouškům na muzice skupiny líbilo. A to včetně coveru nějaké té zahraniční party, jíž jsou pro tentokrát VELVET UNDERGROUND.
V prosinci roku 2008 proběhl v Praze koncert „20 let Našrot“, který byl natočen kamerami a v dalším roce sestříhán do podoby dokumentu. DVD s názvem „Live In Praha“ vyšlo ale až v roce 2011 jako součást knihy Radka Diestlera „Totálně Našrot aneb Příběh naší nejlepší neperspektivní kapely“. Druhou přílohou knihy se pak stalo CD "Unplugged", obsahující předělané starší skladby souboru, přičemž se mezi nimi objevily i novinky, mj. song Night In Lhasa. Jelikož kvůli brzkému termínu vydání publikace a nenasmlouvaným "beznapěťovým" koncertům v tom čase, byla kapela nucena ono "unplugged" natočit ve studiové formě, cítila, že má vůči fanouškům jistý dluh. V roce 2014 byl tedy natočen poloakustický koncert, který Našroti v roce 2015 vydali jako dvojalbum pod názvem "Flashbacks - Live Unplugged". To obsahuje časem ověřené skladby a také pár songů, které se zatím neobjevily na žádném oficiálním nosiči ( např. Blues levnýho baru, Zmizíme ze světa).
Ke třicátému výročí existence kapely vyšla v roce 2018 velká kompilace "The Best Of Našrot - Back To The Past", ve formě 3CD. Obsahuje i dvě novinkové skladby: The Old Hobo a Dark East Mordor, přičemž na druhou z nich byl natočen sedmiminutový videoklip.
Po festivalu Jam 96 označil kdosi v našem nejlepším hudebním periodiku Rock&Pop NAŠROT za světovou kapelu. Je obrovská škoda, že díky své ignoranci, lenosti, a neexistujícímu managmentu nedokázal band svůj talent a um náležitě zhodnotit. Vzhledem k vousatému věku souboru k tomu zřejmě asi už nedojde, nicméně od něj lze očekávat po dobu jeho celé existence nahrávky i koncerty zaručující alespoň vysokou kvalitu.
Našrot jsou
-
Petr "Hraboš" Hrabalik (voc,g)
-
Jiří "Martha" Dvořák (bg,voc)
-
Josef "Jouza" Bárta (ds,perc)
-
Tomáš "Ceemek" Hájek (lg)
-
a hosté:
např. Martin "Dréza" Dresler (perc), Pavel Prášek (clar, sax), Jaroslav "Bóďa" Bořil (vln), Luděk "Ludra" Novák (vln, sax, clar) a další
Diskografie
-
Našrot: "Totálně našrot" (MC-demo, Fuck rec. 1989)
-
"Nepříčet CS core ´88/´89" (MC-sampler, Šot rec., 1990, Našrot - 3 skladby)
-
"Always The Same Victims" (MC-sampler, Stres rec., 1990, Našrot - 3 skladby)
-
"Punk´n´oi - Rebélie!" (LP, MC - sampler, Monitor 1990, Našrot - 3 skladby, )
-
Našrot: "Destructive Tour" (Monitor 1991, LP,CD, MC)
-
"Punk & hardcore - Live Hlízov 16.3.1991 (MC-sampler, F.P.I. 1991, reedice CD, Falcon 2005, Našrot - 3 skladby)
-
Našrot: "Live In Prague" (MC-demo, Fuck rec. 1991)
-
Našrot: "Brain Investigator" (Popron 1993, CD, MC)
-
"Brag" (2-MC sampler, cca 1995, Našrot - 1 skladba)
-
Našrot: "Promo Demo" (MC-demo 1995)
-
Našrot: "Cornered Animal" (Popron 1995, CD,MC)
-
Našrot: "The Guide To The Wild Years" (Save 1997/8, CD,MC)
-
"Viděno Sudem" (MC-sampler, 1999, Football rec., Našrot - 1 skladba)
-
Našrot: "The Mirror & The Mask" (CD, MC, 2000, Black Point)
-
"Mimo Sud" (MC,CD-sampler, 2000-1, Football rec., Našrot - 1 skladba)
-
"Black Point Sampler 2001 - The Czech Alternative Music & Parallel Pop" (CD, MC, sampler, Black Point 2001, sampler, Našrot - 1 skladbu)
-
"Sběrné sudoviny" (MC,CD-sampler, 2002, Football rec. Našrot - 1 skladba)
-
Našrot: "Psychorama" (Black Point 2003, CD, MC)
-
"Black Point 2002 - 2004" (CD-sampler, 2004, Black Point, Našrot - 1 skladba)
-
"Příběhy obyčejného šílenství" (CD film soundtrack, Sony Music Entertainment 2005, Našrot - 1 skladba)
-
"Návrat k Sudu" (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2006, Našrot - 1 skladba)
-
"HB Fest" (CD-sampler, Cecek Records 2008, Našrot - 1 skladba)
-
Našrot: "Rag(e)time" (CD, 2008, Nasrot)
-
Našrot: "Live In Praha" (koncert 2008, DVD 2011, Nasrot - Petrkov)
-
Našrot: "Unplugged" (CD, 2011, Nasrot)
-
"Perštýnská vražda" (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2011, Našrot - 1 skladba)
-
"Viděno dvojmo" (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2014, Našrot - 1 skladba)
-
Našrot: "Flashbacks - Live Unplugged" (koncert 2014, 2CD, 2015, Nasrot)
-
Našrot: "Totálně našrot" (původní demo z r. 1989, LP, reedice 2016, PHR)
-
"Viděno dvojmo 2" (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2016, Našrot - 1 skladba)
-
"Plexis - Kašpar v nesnázích" (CD, PHR, částečně album, částečně tribute sampler - Našrot - 1 skladba)
-
Našrot: "Back To The Past" (3CD-kompilace The Best Of Našrot, 2018, Nasrot)
-
"Viděno dvojmo 3" (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2018, Našrot - 1 skladba)
-
"Stálo to za to!" (2CD-live kompilace, ÚSD & Popmuseum, 2019, Našrot - 4 skladby)
-
"Sanitas Animae" (benefiční hudební kompilace více než 100 kapel, Bandcamp 2020, N - 1 skladba)
-
"Viděno dvojmo 4" (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2021, Našrot - 1 skladba)
-
"Headliner - Viděno Sudem (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2022, Našrot - 1 skladba)
-
Našrot: "Live In Prague" (originální MC- live demo, 1991, LP - reedice 2022, PHR)
-
"Viděno dvojmo 5" (CD-sampler, Foot Ball Rec. 2023, Našrot - 1 skladba)
-
"Plexis Tribute" (CD- tribute sampler, Still Born, 2023 - Našrot - 1 skladba)
-
"Punk & Hard Core Live Hlízov´91" (2LP, live 1991, sampler, reedice 2024, Našrot - 9 skladeb)
Kontakt