Media

Další akce

po 25.12. / Havlíčkův Brod
Klubo Oko
/ Tradiční vánoční koncert unplugged Našrot + Denudace

Článek o Našrot v magazínu "FILIPS" březen 1994

HARDCOROVÁ PREMIÉRA S NAŠROT

Na stránkách FILIPsu jsme se už setkali s různými druhy hudby. Ale kapelu typu NAŠROT jsme tady ještě neměli. Tahle havlíčkobrodská parta hraje styl hardcore. Co, že si neumíte představit, o co jde? Snad budete po přečtení rozhovoru s básníkem a zpěvákem Petrem "Hrabošem" Hrabalikem moudřejší...

No, nejsme právě hoši, se kterými by rodiče pustili svý dcery na školní večírek. Hardcore je tvrdý druh muziky, který se pro mě osobně vyznačuje hlavně energií. Dříve jsme preferovali takovou rychlejší formu, vycházeli jsme z tvorby Dead Kennedy"s a pro pódiovou prezentaci z The Who...

Ale to je přeci klasická kapela šedesátých let známá destrukcí nástrojů na svých koncertech!

My si bohužel nemůžeme dovolit něco rozmlátit. Ty nástroje jsou dneska strašně drahý. Jinak ještě k tomu stylu: dneska hardcore vstřebává spoustu jinejch vlivů, takže ta hudba je pak rozmanitá. Většinou je to tak, že černoši příjdou s nečím novým, třeba rapem, a "bílý" na tom začnou parazitovat.

Souvisí s tím, co říkáš, váš klip 21 Reasons Why White Men Can"t Sing Rap (21 důvodů proč bílí muži nemůžou zpívat rap)?

To je spíš taková sranda. Samozřejmě, že bílí můžou zpívat rap a dokonce moc dobře.

To všechno se projevuje na vašem albu Brain Investigator?

Asi čtyři písničky mají takovej ten punkovej základ, ale jinak se snažíme o co nejbohatší projev. Občas se tam ozve i funková kytara, místy se dokonce snažíme i rapovat.

Mluvil jsi o pódiové prezentaci. Mám pocit, že dostat tu energii z jeviště do studiové nahrávky je problém.

To máš pravdu. Ale když se to povede, tak to stojí za to!

Kapela NAŠROT se občas zařazuje k undergroundu. Mohl bys naším čtenářům tenhle výraz vysvětlit?

Je velký rozdíl mezi undergroundem v Americe a u nás. Za Atlantikem to je spíš uměleckej směr, který vychází z nějaký podzemní kultury. U nás to byla nezávislost kultury na oficiálních institucích a před rokem 1989 navíc plnil funkci politické opozice. Dneska už se náš underground blíží tomu americkýmu - chápáním undergroundu jako nějakýho alternativního uměleckýho směru.

Název NAŠROT vychází z pověsti alkoholiků, která vás provází?

Tak téhle pověsti se už asi nezbavíme. Ale původ názvu je někde jinde. Seděl jsem s basákem v hospodě a říkám: "Už mě to všechno štve, založíme kapelu, budeme hrát čtyřicetivteřinový písničky, rychlý jak kráva a bude se to jmenovat Šrot!" Basák byl pro, tak jsme pozvedli sklenky a připili si na Šrot. A v tom nám v hlavách blesknul ten pravej název skupiny.

Fajn. tak díky za rozhovor a na NAŠROT!

© 2023 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.