Media

Další akce

pá 24.03. / Znojmo
Go Go Klub
/ Elektrický koncert Našrot + Namrous Conspirace + Aralyon + Genotype.

Článek o Našrot v časopisu "BANG!" (říjen 1995)

NAŠROT (Cesta hardcorovým úbočím)

Jsou čtyři. Tři žijí v Havlíčkově Brodě na Vysočině, ale ten čtvrtý ji v roce 1981 opustil, aby po řadě cílených i náhodných zastávek zakotvil v Praze. Odtud hledí do dáli a libuje si, kterak tenkrát, za bolševika, udělal dobře, že utekl z města, kde se každý sebemenší talent utopil v domorodém kompostu. Uvědomuje si, že možná právě proto Našrot ještě žijí. Již rok sice nemají kde zkoušet a vídají se pouze u příležitosti koncertů (seženou-li ovšem Broďáci auto a na místo dojedou), nicméně stále jako zázrakem fungují, nelezou si na nervy, putují kluby, kde je mají rádi, a vydávají desky. Za tím vyšly tři, poslední, CORNERED ANIMAL, před pár týdny. To když na čtyřpísňovou demonahrávku kývli na Popronu a dali jim opět důvěru, byť podmínkou pro tuto desku bylo prodat alespoň pět tisíc nosičů s předešlou BRAIN INVESTIGATOR. Prodali čtyři.

V Praze žije Hraboš, chcete-li Petr Hrabalik. Nepřehlédnete ho. Před rokem prodával ve vestibulu metra Anděl knihy, mezi kterými nabízel i své dvě básnické sbírky. Potom zmizel a objevil se v produkčním týmu České televize, který na září příštího roku chystá dokument o historii českého bigbítu. Stal se z něj novinář, což není nic zvláštního, protože okusil i horší věci. Běhá, shání, dělá rozhovory a přitom ví, že po roce bude muset najít novou práci. Možná se prý vrátí k prodeji knih, rozhodně svou situaci nevidí černě. Spíš mu to vyhovuje. Odreagovává se na fotbale a v kavárnách. Ještě před půlrokem chodíval kopávat na plácek, teď už jenom na skleničku vína. Sen o prvoligovém fotbalistovi se dávno rozplynul, a tak alespoň fandí Dukle. Přitom zůstává kosmopolitní. Ostatně, zanedlouho vyjde v nakladatelství Maťa jeho cestopis. Na nedostatek práce si tedy nestěžuje.

RYCHLÉ A SKRYTÉ

Věděli jste vůbec o nové desce? Pravda, kdekterá kapela by dala nevím co, kdyby měla to štěstí desku alespoň vylisovat, jenomže po dvou solidně přijatých deskách, hektolitrech vypitých sudů a s věkem kolem třicítky by si dnes Našrot přinejmenším zasloužil větší popularizaci ze strany firmy. Novinka CORNERED ANIMAL vyšla na etiketě chřadnoucího Popronu, který zdaleka již není tahounem tuzemského rocku, jako býval v roce loňském. "Je to taková tichá pošta, ale u podobných kapel to tak bývá. Jsme rádi, že nám to vůbec vydali," konstatuje Hraboš s úsměvem sobě vlastním. V pražském Rádiu 1 se prý občas album hraje, na regionálních stanicích, když se poštěstí, také, rozhovory v hudebních časopisech budou, když je vyběhá, a klip nebyl ve smlouvě, takže nebude. "V únoru jsme natočili promodemo se čtyřma skladbama, který jsme Popronu nabídli. On se po čase ozval, že se mu to líbí a rád by vydal další naši desku. Tak jsme šli do studia Zdeňka Šikýře, natočili materiál a Popron na to dal peníze. Moc ho to ale nestálo, protože jsme to nahráli velice rychle".

CESTA DO ŠEDESÁTÝCH

Jestliže na předloňské dílko BRAIN INVESTIGATOR zařadili zdařilou předělávku starých dobrých Doors, dostalo se tentokrát na krále kytary. Jimi Hendrix by asi zaplesal, slyšel-li by kytaristu Tomáše "Ceemeka" Hájka kvílet nádherně v legendární "Purple Haze", která se stala jedinou, zato ale bytelnou cover verzí nosiče. "Na myšlenku udělat Purple Haze nás přivedl manažér René Breilla, který někdy v roce třiadevadesát chystal album tuzemských poct Jimimu Hendrixovi, kam chtěl i nás. Hendrix je moje hvězdička a jakmile jsem to zaslechl, oznámil jsem chlapcům v Havlíčkově Brodě, že budeme hrát Purple Haze. Skutečně jsme se ji naučili,jenomže pak za mnou René přišel a řekl mi, že je to v pytli, že už v Americe někdo takovou desku udělal. Tenkrát z toho nakonec sešlo, ale protože se nám ta skladba líbí a hrajeme ji i na koncertech, dali jsme ji na nové album. Upřímně přiznávám, že nám vytrhla trn z paty, protože jsme rok bez zkušebny a materiálu k nahrání jsme opravdu neměli mnoho," vzpomíná Hraboš a konstatuje, že další skladba na albu byla dodělána až ve studiu. A pokud jde o "Purple Haze", jako jediná byla nahrávána naživo, je tedy zachycena s dílčími nedostatky, které by postupné nahrávání odstranilo. Hendrix používal jednu kytaru a Ceemek, když už tu skladbu nadřel, opravovat nechtěl.
A šedesátá léta jako taková? Doors, Hendrix. Zeptejte se Hraboše. "Mám pocit, že šedesátá léta začaly určitou epochu. Změnilo se vnímání světa, nastoupily nový technologie, lidi se vraceli k přírodě, prostě se všechno začalo měnit. Ta jízda, která se tenkrát našlápla, pokračuje doteď. Někdo řekl, myslím, že Kravitz, že všechno nejlepší bylo vytvořeno v šedesátých letech. S tím se ztotožňuju." O další desce, nota bene coververzi na ni, zatím mluvit nechce. Prý mu ale do triumvirátu oblíbených scházejí britští The Who, tak že kdo ví?

PIRÁT, NADHLED A LÁSKA

Album otevírá "Another 1984" s cyberpunkovým textem, vycházejícím z díla pana Orwella. "Na začátek nahráli moji dva kamarádi, který si vzali vojenský vysílačky a neskutečným způsobem se zhulili, rozhovor dvou policajtů, kteří se bavěj o počítačovym pirátovi, jenž se dostal do vládního programu. Oni se chystají ho oddělat. V samotnym textu písničky se popisují stavy toho kluka, který se do programu dostal, aniž by třeba chtěl. Nakonec z toho vyvázne, protože zjistí, že je v situaci figurky z jedný počítačový hry, což mu pomůže se zachránit. Happyend je důležitej." "I Killed My Little Pony" a "Don´t Kill The Rats" jsou prý trochu jednodušší texty, ale Hrabošovi se do nich podařilo dostat nadhled a ironii. "The Love Of A Psycho" je zase psychopatův náhled na lásku. Drsný, svérázný, psychopatův.

TŘI ZVUKOVÉ KOTRMELCE

CORNERED ANIMAL je třetí album. Všeobecně se soudí, že jsou dvě studiová a první DESTRUCTIVE TOUR (1991), živé. Je to ale mýlka, neboť i debut byl studiovou záležitostí. "Na prvním albu jsme byli ovlivněný Dead Kennedy´s, což byli naši velký vzory. Jsou to krátký, rychlý palby s texty o hospodě a politice. Člověk se ale vyvíjí, poslouchá mnoho další muziky, hledá, co by mu nejvíc sedělo. My jsme do hardcoru začali nabalovat další směry, rap, funky. Navíc jsme přijali kytaristu, protože já měl strašnou chlastací krizi, klepaly se mi ruce a nemohl jsem hrát. Vzali jsme Ceemka, což byl původně metalovej kytarista, kterej ale poslouchal crossover. Na BRAIN INVESTIGATORu rychlej hardcore zůstal, přibyly pomalejší věci a rapový pasáže. CORNERED ANIMAL je za se o kousek dál."

Kdyby první album mělo stejně dobrý zvuk, jako to poslední, nebyly by mezi nimi moc velké rozdíly. Na tom jsme se shodli. Jednomyslně.

Uvítací řeč k albu CORNERED ANIMAL přednese Našrot 17.listopadu v pražském Belmondu. Předskakovat budou S.H.I.T.

© 2023 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.