Melodie 8/90 REBÉLIE - PUNK ´n´ Oi!

Tak se amatérské kapely přece jendočkaly. V posledních letech se hodně mluvilo o tom, že by seamatérům mělo nějak pomoci. Oficiální vydavatelství si toovšem vyložila po svém. A tak například na LP PosloucháteVětrník Supraphon neriskoval a zařazoval většinouosvědčené nebo přímo už profesionální kapely. Poněkudvětší odvahu měl Petr Janda při sestavování Rockmapy. Zdevšak pro změnu dostaly prostor jen metalové skupiny, a to neprávě se svými nejzdařilejšími skladbami. Slovenské LPRocklet dostatečně "pochválil" ve své recenziV.Vlasák, takže by se mohlo zdát, že samplerová LP jsoupředem nějak nešťastná. Můj skeptický názor všakzačíná vyvracet soukromé nakladatelství Monitor. Dávápříležitost dosud opomíjeným kapelám, a to od punku až pokvalitní pop.

Úplně první LPdeskou tohoto vydavatelství je REBÉLIE. Sešly se tu kapelyzastupující hnutí punk a skinheads. Obal desky je strohý, alevýstižný. Odradí na první pohled ty, kterým obsah do rukounepatří, a přiláká naopak své příznivce, kteří hnedpoznají, že tohle je konečně deska pro ně. Navíc: jakmilepřelétnou očima názvy kapel, poznají, že Monitor vybral prozačátek ty nejlepší "kusy" z českého revíru.Vždyť takoví Plexis, Tři sestry, Šanov nebo Orlík už majíi bez sdělovacích prostředků dost velké "jméno".

Rebelii zahajujeskupina PLEXIS svým Půlnočním rebelem. Je v něm kus staréhobigbeatu, a mohl by tedy navnadit i "taťky", cochodili na koncerty před dvaceti lety. Deska však pokračujepřevážně v punkovém stylu. Za nejzdařilejší skladbuPlexisu považuji píseň Ona neví, kde musím pochválitHoškův zpěv. Ten naopak postrádám u skupiny TŘI SESTRY, kdeslyším spíš hulákání. Pro Tři sestry je typickáharmonika a vůbec trochu hospodský projev. Bohužel, včetněsprostých slov. Mohu se ovšem přes ně přenést díkyatmosféře písní a vtipným textům. Ty jsou vyrovnaně dobréve všech třech skladbách. Skupina FABRIKA vnáší na deskupořádnou punkovou "jízdu". Je tu pěkná kytara, izpěv celkem slušný. V porovnání s ostatními kapelami jevšak Fabrika méně výrazná, bez osobitého aranžmá. A -stranu uzavírá skupina ORLÍK. Písně Skinhead a ViktorkaŽižkov nepřímo vybízejí posluchače, aby řvali seskupinou. Řvát může opravdu každý, protože tak činí i"zpěvák". Osvěžením je vtipný punkový (?) pochodKarel G. mit uns. Na B - straně skupina ŠANOV přesvědčíhned na první poslech zajímavým zpěvem a hrůzunahánějícím řevem. I texty zaujmou svou nefalšovanouangažovaností. Ta je ostatně patrná u všech kapel LPRebélie. Zdá se mi však, že Šanov dokáže své texty lépe"prodat". Svou roli možná sehrálo i to, že jehopísničky jsou z koncertu, zatímco některé kapely ve studiutrochu ztratily drive. Skupina NAŠROTje, řekla bych odjinud. Cítím tu silný vliv Plastiků, zvlášť v písni Malá je naděje. Vkontextu s ostatními kapelami mi Našrotpřipadá nejméně stravitelný. Nejlepší dojem mám zeskupiny DO ŘADY!. hudebně je nejdál. Má zjevně promyšlenémelodické linky, výbornou kytaru, nejpropracovanějšíaranžmá. I pěvecky je na tom dobře. Věřím, že tahle deskasi najde dost posluchačů, aby neodradila vydavatelství Monitorod podobných experimentů.

Hodnocení: 4 / 5

© 2022 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.