Historie 2018

Leden 2018

 • Marthův song (něco mezi Cream a RATM) dostává název „The Old Hobo“.
 • Poněkud tragikomický koncert NAŠROTu ve VelMezu. Členové souboru zaneprázdněni učením se nových songů, poněkud pozapomněli na standartní koncertní materiál, a bylo to setsakramentsky vidět. Jouza klopýtal, Martha basoval též mnohdy podivně, Ceemek více ladil, než hrál, a výkon skuhroně Hraboše by mohl být parafrází úryvku z Dobrodružství Toma Sawyera: „Předstoupil s ješitnou sebedůvěrou a rovnýma nohama skočil do nesmrtelné, nezničitelné písně War Or Peace & Love. Hřímal ji s nádherným zápalem a divokými posuňky a v prostředku uvázl, jako když utne, a nevěděl dál. Zmocnila se ho příšerná tréma, kolena se mu podlamovala a myslel, že se udusí… Ještě chvíli bojoval a pak se dal na ústup, na hlavu poražený. Zazněl nesmělý pokus o potlesk, ale zemřel mlád.“ Poslední dvě věty by šlo použít i na celkový výkon kapely. Dále ještě hráli WIGGUM THE CHIEF a PRO.STORY.
 • Ve škrdlovickém studiu nahrávání nových songů „Dark East Mordor“ a „The Old Hobo“, plus točení videa z tohoto, coby podklad k zamýšlenému klipu.
 • Hraboš se podrobuje operativnímu odstranění polypu nad hlasivkami.
 • Ve studiu dokončovací práce na nových skladbách i na samotné kompilaci „Back To The Past“.

Únor 2018

 • Martha zprodukuje společné focení souboru v HB-Vršovicích, přičemž do role fotografa nominuje svého syna Ondru. Jako správný produkční ví, že nejlepší snímky vznikají v extrémních ba přímo krizových podmínkách. Proto zajistí nízkou venkovní teplotu, prudký vítr a chumelení. A aby se zkřehlí členové skupiny nemohli nikde ohřát, postará se i o to, aby se v sále kulturáku, kde se mělo původně fotit, konala jakási soukromá veselice místních obyvatel. I přes kruté podmínky se Ondrovi nicméně podaří učinit „ze starých oplzlých dědků sympa chlápky středního věku“, jak bylo původně plánováno.
 • Rozhovory pro media, podpisy licenčních smluv.

Březen 2018

 • Na CD vycházi kompilační trojalbum "The Best Of Našrot - Back To The Past".
 • Vytvořen klip k novému songu „Dark East Mordor“ – kamera Vladimír Budík, koncepce Hraboš, střih a režie: 2visible.
 • Martha zakládá instagramovou stránku NAŠROTu.
 • Na Radiu Beat probíhá "Víkend Našrot", během kterého dojde i k prezentaci několika písní skupiny Našrot, a v soutěžích k rozdání několika výběrových alb "The Best Of Našrot - Back To The Past".
 • Martha začíná zkoušet s přibyslavskou jazz-drum´n´bassovou skupinou BEAT ARCHITECTS.
 • První koncert „30 let!!! Našrot“ v Havl.Brodě v klubu Oko  se NAŠROTárům až na pár drobnějších chybiček vydaří, plný sál kvituje set s povděkem. Poprvé zazní obě nové skladby „The Old Hobo“ a „Dark East Mordor“. Výberové troj-album „Back To The Past“ slavnostně polijí pivsonem příznivci souboru Kodym, Šárka Paclíková-Bártová, Karel Pavlíček (ověřený dortokucht - vytvoří rumový dort s velkou třicítkou a nápisem „I am Našrot“) a samozřejmě lidový performer Libor Velíšek. Ten přijde na podium namaskován co dortový muž - 30 svíček na jeho dortově hlavě nakonec zapáleno, ale vzápětí uhašeno, neb hrozí, že se zažhne polystyrénová třicítka na čele dortu, kterou již tak tak olizují plameny. Karel navíc v přilehlé místnosti za barem připraví vepřo-kolenové hody, Koala vyrobí památeční sirky „30 let Našrot“. Mezi hosty krom „obvyklých podezřelých“ též undergroundová ikona Čuňas a ředitel Underground Radia Palivec. Veselý večírek. Dále hráli crossoveroví NONSENSE a noise-coreoví NU PAGADI.
 • Den po koncertě v HB je na internetu uveden Našroťácký videoklip k nové skladbě „Dark East Mordor“, o což se exkluzivně postará internetový music&style magazín iReport.cz. Annonce vypadá, jakoby vylezla z příručky „Jak nikdy nenapsat annonci“: „(Dark East Mordor“) …Hudebně i obrazově se jedná o čirý rockový minimalismus plný neklidu, napětí, úzkostí, depresí a zmaru. S délkou lehce přes 7 minut pak bude aspirovat na první místo v pomyslné soutěži o nejdelší píseň, na kterou byl u nás natočen klip“. A to je ještě pod ním varovné upozornění: „Pozor: osobám s chronickým neurologickým onemocněním (například epilepsie) se sledování tohoto videoklipu NEDOPORUČUJE.“  Důvodem warningu je časté, blikavé střídání flashů ve videu. Nicméně den poté již klip boduje na našroťáckém kanálu Nasrot.official.
 • Další koncert „30 let!!! Našrot“ se koná v Praze v MC Vagon, za podpory hardrockové kapely BLUE ROBIN. Opět něco drobných chybek, ale výkon se zdá být zdařilejší (a divočejší) než v HB. Slavnostního polejvání alba „Back To The Past“ se zhostí „metalový guru“, hud.pub. Petr Korál a fotografka Marie Bartošová. Hud. pub. se při té příležitosti blýskne tak působivou, energickou řečí, až někteří z členů souboru téměř úplně, ale ne zcela naprosto neuroní kroupu dojetí. Po koncertě odchází pražská sekce souboru (hlodavec) lít k Sudu, kde pobyde až do ranní zavíračky, zbytek odjíždí do HB. Na třicátém km od Prahy se ale dostane do podobné situace, jako před třemi měsíci členové skupiny PLEXIS: na vozovce neleží, ale skočí na ni statný jelen (nikoli folk-country, nýbrž jelen the animal). Naštěstí sedí za volantem dodávky Vl. Prajzler, stará zkušená houně: všimne si zmatkujícího vozu před ním a preventivně sníží rychlost ze 120 na 80km/h.  Nárazu se však vyhnout nelze, i když ho řidič ustojí – levý předek a dveře jsou odepsané, nelze jet dál. Nakonec vůz naloží havarijní služba a odveze do HB. Nikomu z lidské osádky se naštěstí nic nestane. Zemře pouze jelen (nikoli folk-country, nýbrž jelen the animal) a auto je na šrot.

Duben 2018

 • Hlodavec se coby zástupce NAŠROTu  zúčastňuje natáčení pořadu Drive na Óčku. Rozhovor s ním vede o Našrotu vcelku dobře informovaná zpěvačka Tonya Graves. Nicméně celé je to poněkud zmatečné, neboť pořad se předtáčí do května, a s nebývalou vervou se tedy diskutuje  o koncertech dávno minulých, které ovšem v realu zatím ještě neproběhly.  
 • Ve stejný den proběhne na ČT-Art v pořadu „Události v kultuře“ krátký šot o 30 letech NAŠROTu s ukázkou aktuálního videoklipu.
 • Třeskutý, vokálně-instrumentální soubor Fanfáre NAŠROTáre elektrikáre y decibeláre, anti-kobliháre y anti-vogonáre neopouští Vysočinu, neb hraje ve městě Třebíč. Prvním nepříjemným překvapením je, že na plakátech ke koncertu není ani zmínka o tom, že soubor slaví třicátiny a při té příležitosti poleje nové CD. Soubor se tedy na nějaké oficiality vysere. Co se týče samotných výkonů, přicházejí další blbá překvápka – Martha naladí baskytaru, poodejde pro nápoj, nástroj se ani nepohne. Hudebník se vrací, vezme basovku, na začátku koncertu do ní hrábne, a ta je nejméně o tón podladěna! Občas doladit musí také Ceemek. Jouza je zase konsternován zapůjčenou, jinak postavenou bicí soupravou, s níž se jen těžce zžívá. A tak se kupodivu nejlépe daří nedávnému výtečníkovi Hrabošovi, podávajícímu vcelku kvalitní výkon - hlasivky nevykazují žádných nesrovnalostí. Dále ještě hráli přátelé z NONSENSE a pak MORS ULTIMA.
 • Obavy o hlasivky má ovšem hlodavec zejména během 3hodinového setu seskupení MARADONA JAZZ v MB. Tyto se naštěstí ukážou jako liché – ba naopak, Hraboš to dává skvěle a celé vystoupení si dosti užívá.
 • Ceemek předvede domáci etudu na téma "O krájení papriky veliké, převeliké", která má zhruba tento průběh: nůž - ššššvih! - paprika - oh, no! - prst! - a kurva! Tony Iommi!. Krvavé zranění kytaristovi nedovoluje zúčastnit se zkoušky, ale do dalších koncertu už by měl být připraven. 
 • Brno velkolepě slaví na Zelňáku hokejový titul Komety, venku je pětadvacet stupňů, holky pobíhají v mini a členové souboru NAŠROT chmurně kouří před klubem Mersey. Jouza se zadívá do modré oblohy a povzdychne si: „Ty vole, teď bych si sednul někam na zahrádku, a dal si vychlazenýho pivsona." Pak mrkne na červený plakát souboru a suše dodá: „A na tyhle bych teda určitě nešel." Myšlenku Jouzovu vezme za svou nejspíš spousta lidí, neboť počet diváků v klubu je při následné akci poněkud nižší než obvykle. Přesto moshují a řádí jak černá ruka, čímž donutí soubor vypnout se k dobrému a hodně divokému výkonu - byť v drobnostech je absence zkoušení znát. Ale - Iommiho… pardon… Ceemkův nožem obráběný prst vydrží, Jouza maje své vlastní soupravy buší spokojeně, Martha i hlodavec bez problémů, darbukoid Dréza „maorský hráč s německým jménem hrající na typický egyptský nástroj“ taktéž. Album „Back To The Past“ polyje Poly, člen spřízněné brněnské soldatesky INSANIA. Opening bandem je pak výborná divoká a vtipná skupina LORD SKULL („a nyní přijde na podium skupina Namoll“ atd.). Po zdařilém koncertě přijde za členy majitel a dramaturg klubu P. Tesař, a členům souboru, který je jeho oblíbeným, nadšeně říká: „Mám s váma velký plány. Jednou spolu vyprodáme stadion!“ Hraboš se podívá na pomalu odcházející prořídlé publikum a vesele odpoví: „To bude dřív mír na Blízkým východě.

Květen 2018

 • Hlučná a divoká horda zvaná Burárum NAŠROTárum  vrhla se až na samý okraj Hornomoravského úvalu poblíž Hostýnských vrchů. Tam v Bystřici pod Hostýnem, nachází se proslulý zámek. Ale jak bylo psáno v annonci:  „…uvnitř jeho prostor v jeho honosných místnostech se Burárum Našrotárum neobjeví – jsou příliš nóbl.  Válečník cítí se lépe poblíž bujného svého oře – a tedy v  Zámecké konírně. Anebo mezi prostým lidem na zámeckém nádvoří, kde navíc elektrickými sečnými zbraněmi lze dobře trénovati. A právě tam... nebo i tam...“  se multikulturní (nebo spíše multižánrová) řež, nazvaná „Jarní alternativa 2018“ nerozpoutala. Kvůli hromům a bleskům (a přívalovému dešti) se přesunula do architektonicky značně odlišného společenského domu.  Během akce se kromě Našrotára představili thrash-metaloví bojovníci z Bratislavy CATASTROFY, místní hip hop PAZGŘIVEC a absolutní alternativci, ostravští brusiči MASSOLA, kteří své bojové umění nazývají jazz-grind. Veskrze povedená akce.

Červen 2018

 • Dramatický přejezd části souboru NAŠROT (Ceemek, Hraboš, Jouza) z HB do 9 km vzdálené obce Okrouhlička na „fakt hustej decibelovej mejdan“, festival tvrdé hudby zvaný Hubertka Open Air. V obci Suchá totiž hudebníci narazí na gang mladistvých koček domácích, kterak na návsi dealují nám dosud neznámé kočičí drogy. Prvotní průjezd vozu gang zdánlivě rozpráší, ale kočky se okamžitě sešikují k boji. „Radši na to šlápni, není tu bezpečno,“ vybízí zachmuřený Hraboš Ceemka za volantem. Na samotné akci jim zvyšující počet dealujících koček na venkově potvrdí i právě přišedší Martha. Krátká debata vede k závěru, že onou tajemnou drogou jsou nejspíš chemicky upravené kočičince. Kapela pak vystoupí cca v půl dvanácté v noci a v příšerném dusnu předvede dobrý, klasicky živelný výkon, v podstatě téměř bez chyb (jen hlodavec by si měl občas zopakovat text songu „Malá je naděje“). Na akci dále vystoupili mj. NONSENSE (hardcore-crossover), COCOTTE MINUTE (hardcore metal), JOHN WOLFHOOKER (hardcore-crossover-alternative), UNDERSIDE (hardcore), NUPAGADI (crossover-alternative), CHASING CHRISTY (hardcore),  GLAD FOR TODAY (post-hardcore), HEAD2DOWN (SK, nu-metal), INCALM (death-metal), MEMENTO MORI (hip-hop), MICHAL ŠEPS (reggae), MADE BY ZERO (metalcore), MR. DYNABOOM (metalcore-rap) a další.
 • Na akci v Okrouhličce Jouza oznamuje zbytku kapely, že z pracovních a rodinných důvodů omezí hraní s NAŠROTEM. Letos se bude jednat jen o pár koncertů, které neodehraje, ale příští rok jich bude více. Dle jeho slov se zaměří hlavně na hraní unplugged.

 • Na jeden srpnový dvoják je tedy třeba určit bubenický záskok. Martha navrhuje Václava Soukupa Jr. ze skupiny VARIACE

 • Publicista a historik R. Diestler (aka -rdd-) a Hraboš (aka Rocker H.) jdou do toho i potřetí – na FB-stránky Viděno Dvojmo znovu začnou přibývat texty lihových reportérů Vinárny U Sudu, tentokrát se týkající zápasů (a s nimi spojených storek) fotbalového mistrovství světa v Rusku (neboli b Pycky).

 • V průběhu MS ve fotbale soubor NAŠROT odehraje jediný koncert v pro něm dost netradičním prostředí, jak je znát i z útržků annonce:  „Hopsa hejsa do… Asi takhle: na Vysočině oblíbená, řízná horalská dechovka-břinkačka, zvaná NAŠROŤačka, občas zamíří i na tancovačkový parket, byť existují tací, kteří tvrdí, že na její písně může tančit buď člověk výjimečně pohybově nadaný, nebo člověk choromyslný, eventuálně člověk alkoholem silně podroušený (body 2 a 3 se nevylučují). Stane se tomu opět v sobotu 30. 6. 2018, kdy soubor rozjede se ve svém zájezdním busu, příznačně pojmenovaném Tuzemák, do severně položených nížin, až k nevelké říčce Žejbro, která protíná obec Rosice (u Chrudimě se nacházející). Zde, v areálu tržnice v místní cihelně proběhne tradiční akce, tzv. Rocková cihelna, na které Našroťačka vystoupí od 18:00, by předvedla, jak tvrdí, „něco hnusných melodií ze svého odporného materiálu“… Korbele nechť jsou zlatým mokem naplněny až po okraj, a případní vrtiprdelníci v rej divoký nechť se na parketu vrhnou!“  A dle toho také vše dopadne – až na výjimky, osazenstvo akce kapelu nepřijme. Jak je psáno v jednom z reportů Viděno dvojmo: „Rodinky občanů i s děckama se hřály na odpoledním sluníčku, věnovaly se žraní stejků a burgrů, lemtání piva a limošek, a Našrot byl přesně tou kapelou, kterou fakt slyšet nechtěly: vyrušovala je z jejich venkovské pohody, a navíc ani ty Kabáty nebo Kaťáky nezahrála.“ Stejný osud potkává i otvírající INTERGALACTIC BANANA OF THE FALLEN MONKEY NATION. Akce tohoto druhu jsou spíše hájemstvím tancovačkových kapel a revivalů. Není tedy pochyb, že ve večerních hodinách si diváci nejspíš přišli na své při KOPMUNÁLU a METALLICE REVIVALU.

 • Den po akci hned ráno proběhne zkouška se zaskakujícím bicmanem Václavem Soukupem Jr., přičemž je všemi přítomnými hodnocena uspokojivě.

Červenec 2018

 • Hlodavec se na jeden den vypraví na fesťák Magorovo Vydří u Skaláka v Meziříčku. Jen tak, pobavit se s přáteli, vyslechnout soubory. Však produkci se stejně nevyhne. Ihned po příjezdu je zde totiž odchycen starým známým z hospody U Zpěváčků z konce osmdesátek, výtvarníkem Syslem, tvořícím nyní ve Vídni. Ten po něm požaduje, by zahudlal na kejtru na jeho společné vernisáži s fotografkou Marcelou Mare. A aby tato agro-spolupráce („Hraboš pěje Syslovi“) byla dokonána, čtenářem úvodního slova se stane lounský Lábus, absolvent Střední zemědělské školy. Na vernisáži krom hlodavce zapěje a zmáčkne svojí fňuknu i další, agilním Syslem přemluvený umělec – harmonikář Venca KOUBEK. 
 • Divé party opět spolu! Neohrožení HC-bojovníci z Vysočiny a pražská punková galérka táhnou společně na Brno! Legendární barbaři naší hudební scény  NAŠROT a PLEXIS se totiž v moravské metropoli představí v rámci dlouhodobého Vaňkovka festu. Oba soubory jsou překvapeny vysokou účastí posluchačů – dle pořadatelů jest zde přes tisíc lidí. I zahrají téměř bezchybné kvalitní sety, kvitované s povděkem. Velmi vydařená akce.

 • Dva dny po Brnu vypraví se Fanfáre NAŠROTáre Elektrikáre y Decibeláre do rybničného kraje Jižních Čech: zaplejí y zapějí ve Vodňanech, kde se koná tradiční Festa De La Pohoda, aneb festival kapel povětšinou hardcoreových, punkových, eventuálně crossoverových. (Marthova manželka louče se s hudebníkem, kam že to zase jede, po jeho sdělení „No do těch Vodňan přece!“, odpoví mu tato patetickým gestem a verši Máchova Máje: „Tam na své pouti pozdravujte zemi. Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou, vlasť jedinou i v dědictví mi danou, šírou tu zemi, zemi jedinou!“). Našrotáři v šíré té zemi jediné převedou drtivý, skákavý set, přítomným HC-publikem velmi bouřlivě přijatý. A ani nevadí, že v jeho závěru musí hlodavec skladbu „Dark East Mordor“ začít dvakrát, neboť poprvé se hluboce zamyslí a zapomene pět. Song „Life Is Elsewhere“ natočen Kilčem, objeví se na fejzbůku. Po létech setkání s dávným kámošem Bergámem. Dále hráli např. ILLEGAL ILLUSION, ZEMĚŽLUČ, DESINFEKCE, RETROPROTEST, UCHÁZIM, INNOXIA CORPORA, THALIDIMIDE, THE OWNROADIES, SVINĚ, CRIPPLEKORPS REVIVAL, DIVADLO PNUTÍ atd. Buena música! 

Srpen 2018

 • Třicet pět stupňů celsia, tří a půl hodiny zkoušení s Václavem Soukupem Jr., projetí všech koncertních songů, a navečer naostro a natvrdo, aneb koncertní debut za Jouzu zaskakujícího bubeníka v dresu NAŠROTu. Stane se tak na Kodyho narozeninovém mejdanu v obci Kámen (severně od HB), přičemž je přítomnými pařiči set ohodnocen velmi kladně. Samozřejmě pár drobných much by se našlo, ale vzhledem k tomu, že šlo o debut, je možné je označit za zanedbatelné.
 • Běsný soubor NAŠROT cílí přímo do Chrudimě, neb na fotbalovém plácku v Janderově rozbalí svoje stany potulná undergroundová sebranka („závadová mládež“, „protistátní živly“ nebo jak chcete), by své výkony předvedla na tradičním Underground Football Cupu. Napřed tedy proběhne máničkovský (punkový) fotbalový turnaj, kterého se ovšem členové souboru Našrot nezúčastní A) pro vrozenou lenost, B) pro nedostatek času, což je čirý alibismus, C) pro fakt, že jejich byvší fotbalový um proměnil se už jen v nejapné kibicování u televizních přenosů, D) protože každý Čech je především fotbalový trenér, ale bohužel už ne fotbalista, E) pro blíže nespecifikovaná zranění. Soubor se zaručuje a přísahá na matku, manželku i děti, sourozence, babičky i příbuzné na Slovensku, a na Faltýnka, že správně je za E. Po skončení turnaje a vyhlášení vítězů - v rámci hesla „po dobře vykonané práci kvalitní zábava“ – nastoupí na pódium vybrané soubory, by všem účastníkům zahudlaly něco libých (i nelibých) melodií více či méně rockového genre. Uvedeni organizátorem Františkem Free věnují Našrotári svůj koncert všem československým obětem okupace země vojsky Varšavského paktu v čele s eSeSeSéR, jejíž smutné 50. výročí se bude připomínat za pár dní. V tradiční sestavě a v zapadajícím slunci pak předvedou živelný, divý, soumračný set, v kterém vzhledem k uvedeným souvislostem zazní song „Dark East Mordor“ jako stále přítomné memento. Dále vystoupí PŮLNOC, JULL DAJEN, STARÁ DOBRÁ RUČNÍ PRÁCE, DEPRIVANT. Jak je již zvykem, na místo dorazí velmi početné publikum všech možných alternativních životních stylů. Setkání s přáteli, s kterými se soubor vídá často, i s těmi, které dlouho neviděl (např. Čáryfuk). Vydařená akce.

 • Děsiví horalé a hudební řezníci z Vysočiny zvaní NAŠROTeiros po čtyřech letech opět zavítají do divokých lesů na úbočí Melechova, konkrétně do Koutů u Ledče nad Sázavou na tradiční Pokoutní festival. Koncert se souboru vydaří, byť měl zajímavou ouverturu, stejně jako i dojezd: na počátku stála žádost členů na kamaráda MŠ o vytvoření několika daguerrotypií souboru – ten jevil sice již značné známky podroušenosti, ale fota přislíbil. Přičemž prorocky poznamenal, že si není zcela jist, zda do začátku koncertu souboru nebude na hadry již absolutně. Nakonec se potvrdilo obojí - fotky vytvořil, ale ve stavu, kdy jiní objímají záchodovou mísu. Z těch asi padesáti fot bylo nakonec vybráno v uvozovkách asi 6-7 nejlepších kusů. Zbytek tvořil směsku jakýchsi téměř impresionistických šmuh, které by jistě ocenil kterýkoli kurátor moderního umění (a je fakt, že některé měly svůj osobitý půvab). Jinak na akci zahráli ještě CIRKUS PONORKA (DIY music kytaristy Jana Ponocného), THE ATAVISTS, JONAS And THE WHALE , MR. DYNABOOM, ŽÁDNEJ STRES, KOCZKOPES , VZHŮRU A NÍŽ, PSYCHOHLÍNA, STONED TONES , DJ PROBLEMATICO a další. V závěru dostalo se hudebníkům od organizátorů chutné skývy v podobě kvalitního guláše a škvarkové pomazánky: s přehledem nejlepší okamžiky večera, ať už byl na pódiu kdokoliv.

 • V nejbližším termínu hraní přihodí se souboru Buch Buch NAŠROT věc nevídaná, a to takzvaný dvoják, tzn. dva koncerty v jednom dni. Nejprve vyrazí do města Slaný - nikoli na die goldene Stimme aus Prag – nýbrž na tradiční punk/HC festival Slánský Valník. Zde Našrot – opět s V. Soukupem za bubny - vystoupí krátce po poledni. Po nažrání členové souboru ještě zhlédnou koncert spřízněných X-CORE, kteří klasické našroťácké „jedly pily hodovaly / a pak si to udělaly / vokurkou a tyčí / byly úplně našrot“ improvizovaně včlení do jedné ze skladeb. Toho dne vystoupí mj. ještě SEVENTH PASSION, E!E, N.V.Ú. SLOBODNÁ EURÓPA, STO ZVÍŘAT nebo TOTÁLNÍ NASAZENÍ a jiné.

 • Poté se NAŠROTeiros přesunou do Hořic v Podkrkonoší, kde v areálu kamenosochařství Hála proběhne minifestival tvrdých kapel. Výkon kapela předvede divoký a hodnotný, odměněna jest krom financí též chutným gulášem z dílny přátel Krementákových.  Dále zde zahrají většinou hardcoreové a metalcoreové spolky jako třeba SET MY BRAIN, EMPTY HALL OF FAME, ALPHAGARDEN či SICHERHATESYSTEM, přičemž velmi zaujme místní potěr, teenagerská kapela VĚTRACI ŠACHTA, která má o své budoucnosti zcela jasno: na tomto, snad prvním svém koncertě uvede zpěvák první písničku zhruba takto: „Tahle písnička je tak trochu o nás – má název ‚Zrození legendy‘!“ Následují songy jako „Průjem“, „Mor“ a oblíbená „Husqvarna“. Hlodavec pak vece k Václavovi: „Vidíš – až se za deset let budou tvoje ratolesti klepat radostí, žes jim sehnal lístky na Větrací šachtu, můžeš jim říct, žes byl přítomen na jejím prvním koncertě. A jejich obdiv k tobě vzroste přímo exponenciálně!“  A aby všemu veselí nebyl konec, tak v noci na brodské pumpě při nasednutí do dodávky Ceemek přirazí Hrabošovi prudkým úderem dveří prsty pravé ruky, přičemž prostředníček okamžitě začne nabírat klasickou modrou barvu. Po následných omluvách kytaristových a Marthově nadšeném zvolání „Sláva!“, hlodavec prozkoumá zranění a odpovídá: „V klidu. Je to jen prostředník na pravačce, takže dobrý. Trsátko v ní udržím, což znamená, že vás i nadále nepřestanu udivovat svými brilantními a nenadálými prstoklady.“ Načež se Martha naštvaně otočí na Ceemka: „Taky sis, kuwa, moh počkat na tu levou!“ Pekelně náročnej Saturnův den!

 • DVD z magnetické rezonance prozradí, že Hraboš už zhruba od května řádí na pódiu s prasklým meniskem. Operace nutná.

Září 2018

 • První sobota v září je ve znamení hutných kulatin neboli "hutnin" slovutného fotografa undergroundu a punku Štěpána Stejskala. S ním se členové souboru NAŠROT znají již od první poloviny osmdesátých let, kdy jejich síly byly rozloženy do undergroundových seskupení KŘEČOVÝ ŽÍLY, GUMOVEJ KNEDLÍK a MAAMA. Není bez zajímavosti, že Štěpánovi zahráli Našrotári krátce po svém vzniku už před třiceti lety na jeho třicetinách. A nyní tedy po třiceti letech i na akci „Štěpán Stejskal 60“. Narozeninový mejdan proběhne v Praze v dejvické Klubovně a je to skutečná underground-punková veselice, na které se sejde směsice přátel „starších zasloužilých“ i „mladých nadějných“. Soubor předvede v podstatě bezchybný výkon, byť se kvůli časové prodlevě jedná o zkrácený set. Speciální přání Štěpánovo – zahrání písně „Koziáš“ – jest také splněno, třebaže dle hlodavce musel soubor „kvůli této kompozičně náročné skladbě udělat samostatnou 5hodinovou zkoušku“. Čemuž ovšem věří jen nezasvěcení. Kilčo pro youtube natočí skladbu „Malá je naděje“, natočeny jsou i skladby „Hnijící královna“ a „Koziáš“. Na akci dále vystoupí ještě RETROPROTEST, VYCHCANÝ KNEDLÍKY a KABARET DR. CALIGARIHO. Vydařený večírek!

 • NAŠROTor, hlukor ze strašlivé Vysočiny razí po týdnu opět do helmbrechtnice všech měst, tedy do Prahy, by zde zahájil slavnostní akci „25 let Modrý vopice“, což je festival, který se koná v klubu s názvem – jak jinak – Modrá Vopice. Nachází se tento na pomezí Vysočan a Žižkova, a spoustu veselých hudebních (i nehudebních) kratochvílí již za ty roky dokázal připravit. I byl soubor vyzván, by tomuto nezměrnému úsilí složil hold. Přes polední ostrý sluneční svit (podium bylo postaveno přímo proti slunci), odvede Našrotor dobrou práci (i když hlodavec v některých skladbách občas přehazoval sloky, jak se mu zachtělo), a ti, kdo ho viděli, žehrali, proč kapela s takým drajvom nehraje večer. Dále mj. vystoupili KRUCIPÜSK, PUMPA, APPLE JUICE, VYCHCANÝ KNEDLÍKY, LOKOMOTIVA PLANET, SYNOVÉ VÝČEPU, KONFRONT a aj historický šerm Artus Thor.

 • Z lesů Vysočiny na jih až k Dyji, konkrétně do Znojma - tam vrtla se divá horda NAŠROTárum a nebrala ohledů v líté decibelové řeži. V sestavě opět s V.Soukupem Jr. nastoupili boys na stage před půlnocí, a jelikož požili něco nápojů, jejich koncert by se dal ohodnotit mišíkovským „hráli trošku jako když jim kouřej kamna“. Na druhé straně vše vyvážili třaskavě živelnou pódiovou show, kterou diváctvo dostali do varu - nabídli energii a rebelii, chaos i pařbu. Přeloženo: hudební výkon tři minus, podiový výkon za jedna. Krom Našrotára představily se ještě punk-rockové kapely KŮROVEC a ANTIKOROZNÍ ZÁKLAD.

Říjen 2018

 • Z iniciativy souboru BumBum-báre NAŠROTáre koná se v Havl.Brodě koncert „pro kamaráda, jehož dodávka nepřežila na D1 srážku s jelenem“ (jak jest psáno na plakátě). A jelikož dodávka bývá pevnou součástí rockového života každého souboru, a Našrotári byli onen osudný den pasažéry, rozhodlo se o benefičním koncertě, přičemž výtěžek z něj měl být vražen na opravu této. Na akci vystoupí kromě NAŠROTu v základní sestavě ještě RED NOSE a THE SHADOW PLAY. Našrotický soubor během hodiny čtvrt předvede dobrou a solidní jízdu, byť s několika drobnějšími kiksy (mj. Martha za DÚ zopakovat „I´m Free“, Hraboš zopakovat text „Only Pain“ atd.). Publikum je též ochuzeno o hlodavcovy jumpy, neb se frontman nachází jen pár dní po operaci kolene. V šatně hudebníků posléze zmíněný kamarád (Vl. Prajzler) uvaří chutný guláš a obdaří umělce alkoholickými nápoji. Po koncertech je mu pokladníkem akce (Cecek) předán vybraný (vcelku slušný) obnos. Pěkná a záslužná akce.

 • MARADONA JAZZ na tradiční štaci ve městě eMBéček. Se souborem se po hodně dlouhé době objeví i DJ Mucho, který během setu zjišťuje, že jak desky nedržel rok v ruce, všechny sídlí v úplně jiných obalech. Většinu setu tak stráví jejich přehrabováním a hledáním, což navíc znesnadňuje jeho vysoká míra podroušenosti a vyjetosti. Proto velice často ťuká na rameno kolegy DJ Baltazara, „ať pustí další“. Také publikum není tak početné jako minule. Stručné hodnocení: prostě bylo už líp.

 • „Řezníky z Vysočiny“ čekají dva formou odlišné koncerty: nejprve coby Fanfáre NAŠROTáre Electricáre y Decibeláre v plné své elektrické zbroji zahraje v Kutné Hoře v rámci výročí „30 let Našrot!!!“. A předvede se vcelku kvalitním výkonem (málo chyb): možnou příčinou je kvalitní zázemí i vhodný cathering. Anebo možná sympatická barmanka. Ceemka s Hrabošem, ctitele Uhlířova kultovního díla „Zkouška ohněm - Jasnovidně objevovat sama sebe“, též zaujme na vchodové stěně namalovaný obraz „neznámého trumpetisty“. Hostem akce je punk-rocková kapela BLANK OUT. Den na to promění se soubor ve Fanfáre NAŠROTáre Folkáre y Orientáre a se svým programem unplugged představí se v Přibyslavi co host filmového klubu - po filmu „Nico 1988“ o bývalé zpěvačce The Velvet Underground zahraje v kinovém bufetu. Protože kapela akustický set nehrála více než tři čtvrtě roku, na jejím výkonu je to trochu znát (zejména hlodavec by si měl ujasnit pořadí slok v songu „Hej chlapče“). Ale nakonec je publikum s těmi dvěma hodinami muziky Našrotu spokojeno. A jelikož psáno bylo na plakátě - „filmový bufet je Vám plně k dispozici“, značí to, že na večer byla objednána spousta zásob rozličných nápojů, by požadavky publika byly splněny v nejvyšší možné míře. Protože míra požívání bývá při koncertech tělesa opravdu označována za jednu z nejvyšších. I stalo se tak opět. A jako přídavek Našrotárum zahrálo aj něco od těch Velvetů.  

 • Před koncertem v Krouně u Hlinska, na který je co bubeník delegován opět Václav Soukup Jr., koná se v HB v týdnu zkouška NAŠROTu, na níž z objektivních příčin nemůže dorazit pěvec Hraboš. Martha mu po zkoušce ihned zasílá škodolibou SMS: „Parádně jsme si zahráli. Konečně nám to nekazil žádný zpěvák.“ V následné odpovědi s ním hlodavec zpočátku kupodivu souhlasí, ale je to pouze předehra k drtivému finiši: „Jo, jo, zpěváci stojej za hovno. Možná bysme mohli zkusit pár instrumentálek, postavenejch na mojí neotřelé a nikdy neokoukatelné hře na kytaru.“  Martha se okamžitě dává na ústup: „Bože, né! To teda radši zpívej“. Esemeskový dialog končí Hraboš elegantní citací klasika: „Dík, že ses mě zastal, náčelníku!“

  Samotný „Rock koncert“, jak je akce v Krouně lapidárně prezentována, vyznívá poněkud rozpačitě. Stejně jako její  annonce: „Jak se říká každej pes, jiná ves, a na této akci to bude platit vrchovatě: co interpret, to jiný genre. Nicméně ač ten umí to, a ten zas tohle, všichni dohromady udělají moc. Alespoň to tvrdí autority. Z kdysidávna. Pojďme tomu tedy protentokrát aspoň trochu věřit. Jak častokrát pronášel agent Mulder „Aj want tu bylíf“ a vždy pak významně upřel svůj zrak v oblohu. Takže se stavte - uvidíte a uslyšíte věci nevídané!“ Navzdory různorodosti uvedených žánrů, což na venkově vždy budí podezření, se v místě konání sejde slušná návštěva, který by naplnila běžný rockový klub, nikoliv však obrovský sál místní sokolovny. Což později vyústí v určité napětí mezi organizátorem Ceckem a souborem. NAŠROT koncert zvládne solidně, i díky kvalitnímu zvuku na podiu. Dále se představili – jako vždy výborný – anti-peaceničkář XAVIER BAUMAXA, punk-bigbítová DEGRADACE a alternativně dancovní HERBERT EINSTEIN.

Listopad 2018

 • Improvizační těleso MARADONA JAZZ (opět bez DJ Mucha) má v Jablonci možná zatím nejlepší zvuk, což ovšem kalí poněkud menší návštěva.

 • Divá horda Furror NAŠROTorr vypraví se z hlubokých lesů Vysočiny až na okraj lesů Džbánu a jeho podcelku Řevničovské pahorkatiny. V té oblasti totiž nachází se starodávný Rakovník, v kterém vypukne lítá rocková řež nazvaná "Birthday Riot". Soubor předvede se ve vcelku dobré formě, seká to vlevo i vpravo, a jeho set setká se s velkým ohlasem dosti početného publika. Na kolbišti se kromě Našrotorru ještě objeví mj. bandy JARRARACA, PROPAN-BUTAN, MURDER Inc. či  N.A.S.. Celkově se jednalo o kvalitní hlukový zážitek pro všechny nadšené noise-nauty.

 • Very pathetic annonce objevila se na našrotárském FB: „Víc než kdy jindy v posledních osmadvaceti letech vyvstává potřeba vymezit se proti bolševické totalitě, která se díky určitým potentátům a jejich politickým kšeftům pomalu, ale jistě vrací. Ovšem co je horší, vrací se i do hlav občanů – a ať už si o příčinách, proč tomu tak je, můžeme myslet cokoli, zlo je zlo, a to je třeba stále si připomínat. A 17. listopad je k tomu vhodným datem. Proto také NAŠROT toho dne vystoupí na akci, která ono zlo reflektuje.“ To je skoro na politický projev. Však jede se daleko, předaleko – a jelikož navíc Prajzlerova dodávka, vůz, Marthou nazvaný „Jelenobijec“, není dosud k dispozici, chápou se slovutný basák s Ceemkem volantů svých automobilů. Na vpravdě androšské hospodské akci v Černošíně u Stříbra s tradičním názvem Antikomunist Fest, jest narváno. Všichni vědí, že mráz vždycky přichází z Kremlu, a tak to do sebe perou o sto šest, kapely to zase perou do publika, pozitivní energetické vlny všude kam se podíváš, všechno jede na doraz. Tak má vypadat underground! A nebyl nikdo z těch, kdož dorazili, pro návrat do lůna na temného východního Mordoru. Kromě Našrotu vystoupili ještě SLUNOVRATOVY PAPRSKY a BLAHOBEAT. Opravdu vydařený večer závadové mládeže.

 

 

 

 

© 2018 Našrot | Administrace | Mapa stránek | RSS
design by c.